Haber

Alman Uzmanla Röportaj: ‘Çin’den Ayrılmanın’ Dünyaya Çok Yüksek Maliyeti Olacak

FRANKFURT, 19 Aralık (Xinhua) — Başkan, “Çin’den ayrılma” fikrinin, Avrupa Birliği (AB) ve dünya ekonomisinin sonuçlarına katlanacağı Almanya için ekonomik intihar anlamına gelecek jeopolitik bir komplo olduğunu söyledi. Bir Alman iyi niyet örgütünün yönetim kurulu üyesi.

Alman düşünce kuruluşu Schiller Enstitüsü’nün kurucusu ve yönetim kurulu başkanı Helga Zepp-LaRouche, Xinhua’ya verdiği özel bir röportajda, Almanya’nın ABD’nin baskısı altında Çin’e olan bağımlılığını azaltma girişiminin ülkeyi içine çekeceğini söyledi. kargaşa ve ekonomisini riske atıyor.

Jeopolitik durum kötüleşirken ve enerji krizi derinleşirken, “Çin’e bağımlılığın azaltılması” ve “Çin’den ayrılmanın” olasılık ve maliyetinin Almanya ve AB’de yoğun bir şekilde tartışıldığını belirten Zepp-LaRouche, Çin ve Almanya’nın büyük iş birliğine sahip olduğunu sözlerine ekledi. potansiyel. ve “ayrımcılığın” Almanya’nın çıkarlarına aykırı olduğunu vurguladı.

Münih merkezli ifo Ekonomik Araştırma Enstitüsü tarafından yapılan bir araştırma, AB ve Almanya’nın Çin’den uzaklaşmasının Almanya’ya Brexit’ten neredeyse altı kat daha pahalıya mal olacağını ve Çin ile ticaret savaşında en büyük kaybedenin otomotiv endüstrisi olduğunu ortaya koydu.

Zepp-LaRouche, ifo’nun değerlendirmesinin ekonomik parçalanmanın olumsuz etkilerini hafife aldığını ve bunun jeopolitik çatışmaya yol açacağını ve dünya ekonomisine ağır bir yük getireceğini söyledi.

Uzman, “Bu yüzden bunun bir felaket olduğunu düşünüyorum ve bu riskin alınması gerektiğini düşünmüyorum” dedi.

Zepp-LaRouche, Almanya’nın kendisini “ABD’nin jeopolitik oyunlarının hizmetkarı” yapmak yerine kendi çıkarlarını savunmak için ayağa kalkması gereken bir noktaya geldiğini söyledi.

Alman uzman, Çin ve Alman ekonomilerinin tamamlayıcılığının açık olduğunu ve Almanya’nın Çin ile iş birliğini sürdürmemesinin akıllıca olmayacağını söyledi.

Uzman, Çin ile işbirliğini sürdürmenin Almanya’nın çıkarına olduğunu da sözlerine ekledi.

Zepp-LaRouche, Çin’in izlediği ekonomi politikasının her zaman istikrarlı büyümeye yol açarken yüz milyonlarca insanı yoksulluktan kurtardığını söyledi.

Çin’den ayrılma konseptinin bir avuç ülke tarafından savunulduğuna dikkat çeken Zepp-LaRouche, yoksulluğun ortadan kaldırılması ve altyapı gibi alanlarda çok yardımcı olduğu için 120’den fazla ülke ve bölgenin Çin ile işbirliği yapmaya istekli olduğunu kaydetti.

Zepp-LaRouche, “Bence dinamik, dünya nüfusunun çoğunluğunun bu tür bir ayrımcılığa girmek istememesidir.” Dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu